გეგმა


                                   გაკვეთილის გეგმის შაბლონი
  მასწავლებლის გვარი, სახელი, პირადი ნომერი:  ნინო ტონია, 37001031139
  საგანი: ქართული ენა და ლიტერატურა
   სწავლებლის საფეხური/კლასი: მესამე,  მეათე
  მოსწავლეთა რაოდენობა: 23
   გაკვეთილის თემა: გრიგოლ ხანძთელის ცხოვრება
    გაკვეთილის მიზანი: მოსწავლეები გაიღრმავებენ ცოდნას ლიტმცოდნეობითი საკითხების შესახებ, გაიაზრებენ ტექსტს ისტორიულ კონტექსტში. დააკვირდებიან მხატვრულ-გამომსახველობით საშუალებებს, იმსჯელებენ მათი იდეური ფუნქციის შესახებ, განუვითარდებათ კრიტიკული აზროვნების უნარი
N
აქტივობის აღწერა
გამოყენებული მეთოდი/მეთოდები
კლასის ორგანიზების ფორმა/ფორმები
სასწავლო რესურსები
დრო/წთ/
1.
კლასის ორგანიზება -მისალმება, დასწრების შემოწმება, საგაკვეთილო მობილიზება ვერბალურად და სხეულის ენით
მოტივაციის ამაღლება
საერთო საკლასო
სახელმძღვანელო
. მ.გიგინეიშვილი, ლ. გრიგოლაშვილი, ვ. როდონაია,  ქართული ენისა და ლიტერატურა,  მე-10 კლასის სახელმძღვანელო, ,,სწავლანი’’, თბილისი, 2017.
2. გ.ალიბეგაშვილი, ვ, მაღლაფერიძე, გ.მურღულია, ,,საუბრები ძველ ქართულ ლიტერატურაზე’’, თბილისი, 2017
3 წთ
2.
აქტივობა 1
საშინაო დავალების შემოწმე ბა
მიცემული ჰქონდათ ინდივიდუალური სამუშაო პერსონაჟთა საკლასიფიკაციო კოგნიტური სქემის შედგენა popplet.com
ინსტრუმენტის მეშვეობით. სავარაუდოდ,  მოსწავლეებს გათვალისწინებული ექნებათ საკვალიფიკაციო პრინციპები: მთავარი და მეორეხარისხოვანი, ეპიზოდური და მოხსენი -ებული, ისტორიულ პირთა სახეები...



კითხვა-პასუხის მეთოდი






პრაქტიკული სამუშაო



საერთო საკლასო




ინდივიდუალური



ინტერნეტმასალა. popplet.com-ის ინსტრუმენტი,
საპრეზენტაციო ინსტრუმენტი



7 წთ.
3.
აქტივობა 2
მინილექცია თემაზე - ისტორიული რეალიები აგიოგრაფიულ ტექსტში. მოსწავლეებს შევახსენებ ცოდნას ეპოქალური ვითარების შესახებ. კერძოდ, არაბობისდროინდელი საქართველოს მდგომარეობას, რომელიც მათთვის ცნობილია, ერთი მხრივ, ,,აბოს წამების’’ ტექსტიდან: ,,ირყევიან, ვითარცა ლერწამნი ქართაგან ძლიერთა’’

საერთო საკლასო
რ. სირაძე, ,,ქართული ჰაგიოგრაფია’’, თბილისი , 1987; გრ. ფარულავა, ,,მხატვრული სახის ბუნებისათვის“; თბილისი, 1984;  ,,ქართული მწერლობა’’, ტ. 1, რ.თვარაძის წინასიტყვაობა, თბილისი. 1989, გვ. 3-50.
5 წთ.

4.      აქტივობა 3
ჯგუფებში ვანაწილებ მოსწავლეებს და ვთხოვ მითითებული პასაჟიდან ამოწერონ
ა/ პერსონაჟთა თვისებები;
ბ/ სულიერი მდგომარეობა;
გ/ მოქმედების მოტივაცია.
დ/ ტროპული მეტყველების სახეები.
დავალებები განაწილდება სამ ჯგუფში:
1-ლი  ჯგუფი: გრიგოლის მხატვრული სახე - ,,ზეცისა კაცი და ქუეყანისა ანგელო-ზი “;
                მე-2  ჯგუფი : გრიგოლის მოწაფეები და თანამოღვაწეები - ,,მეათერთმეტე ჟამის მოქმედნი“;  
                მე-3  ჯგუფი: ეკლესია- მონასტრები - არქიტექტურული ძეგლები და ,,ნიმუშნი“- ,,სახე ყოველთა კეთილთა’’; სამონასტრო წესდება - ,,ბრძენთაგან განუკითხველი’’.

            მეთოდი -. ჯგუფური მუშაობა
ჯგუფური მუშაობა 
ჯგუფური მუშაობა -
ხუროთმოძღვრული რუკა.
 პროექტორი.

რვეული, კალამი.







.ხუროთმოძღვრული რუკა.








რვეული, კალამი.
10 წთ.

5.      აქტივობა 4. პრეზენტაცია 
პრეზენტატორები დაფაზე ჩამოწერენ ჯგუფის მიერ მოპოვებულ მასალას და იმსჯელებენ.
პრეზენტაცია
ინდივიდუალური, საერთო საკლასო
პროექტორი, ფლიფჩარტი
10 წთ.

6.      აქტივობა 5. სლაიდშოუ- თვალსაჩინოებაზე მუშაობა; -
ა/ მოსწავლეები რუკაზე მოძებნიან და მიუთითებენ:
A/გრიგოლის გზას;
B/ეკლესია-მონასტრებს;
C/ სხვა მნიშვნელოვან ობიექტებს- არტანუჯის ციხეს, ისტორიულ აფხაზეთს და ა.შ.

ბ/მოსწავლის მიერ წინასწარ მომზადებული სლაიდების წარმოდგენა.
1.      აქტივობა  6 . კორნელის ჩანაწერის შესახებ შეხსენება და მონახაზი. 
2.      აქტივობა  7აზროვნების ჯაჭვი
ვთხოვ მოსწავლეებს გრიგოლის ხატის შექმნას ერთი ფრაზით; შევაფასებ საუკეთესო პასუხს.
3.      შეფასება -„ თანდართული რუბრიკის მიხედვით
4.    საშინაო დავალება -
ზეპირი პრეზენტაციისათვის -,,ნეტარნი ცხოვარნი’’;
წერითი დავალებისთვის- ,,მწყემსი კეთილი’’;
კითხვისთვის - კრიტიკული ლიტერატურიდან - გრიგოლის მხატვრული სახე.
თვალსაჩინოებაზე მუშაობა
საერთო საკლასო























საერთო საკლასო










საერთო საკლასო



ინდივიდუალური
პროექტორი, ინტერნეტმასალა;







საქართველოს რუკა;














დაფა, ცარცი


 5 წთ.




















 2წთ.

 4 წთ.







1 წთ


 1 წთ


   გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგი: ქართ. X. 3. აუდიტორიის წინაშე მოხსენებით გამო-სვლისას მოსწავლეს შეუძლია ზეპირი კომუნიკაციის ეფექტიანობის გასაძლიერებელი ხერხების გამოყენება.
 შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე: დისკუსიის დროს წარმოადგენს საკუთარ ან ჯგუფის საერთო პოზიციას;   სათანადო წესისა და ეტიკეტის დაცვით უძღვება მინი-დისკუსიას (იმ შემთხვევაში, თუ წამყვანია).
 ქართ. X. 6. მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა სახის ტექსტების გაანალიზება მათი ორგანიზების თვალსაზრისით.
                         ქართ. X. 7. მოსწავლეს შეუძლია განასხვავოს ტექსტში ფაქტობრივი,            კონცეპტუალური და ქვეტექსტური ინფორმაცია.
 ქართ. X. 16. მოსწავლეს შეუძლია წერის სტრატეგიების გამოყენება ნაწერის ორგანიზებისათვის.



შეფასების რუბრიკა


თარიღი:        26.11.2018.

ხელმოწერა:  ნ.ტონია

No comments:

Post a Comment

შემაჯამებელი კომენტარი

ტრენინგი მოდულით-ისტის გამოყენება სასწავლო პროცესში იყო სასარგებლო და მნიშვნელოვანი, რადგან ეხებოდა გაკვეთილის დაგეგმვას, პრეზენტაციაის, პრო...